תינוק הנישא במנשא הוא תינוק מוגן ומחובק

תינוק הנישא במנשא הוא תינוק מוגן ומחובק

נשיאת תינוק במנשא מפתחת את הביטחון העצמי שלו, מגרה את חושיו ומפתחת מיומנויות מוטוריות בעתיד. אבל הכי חשוב – יוצרת קשר אינטימי חיוני בינו לבינכם

מאת: סופי מרינופולוס, פסיכולוגית ופסיכואנליטיקאית, מומחית להתפתחות הילד

התצפיות שלנו במשך שנים בתינוקות צעירים מאוד, לימדו אותנו שכדי שתינוק פחות תלוי במבוגרים יש לדאוג שיהיה קרוב ככל האפשר למבוגרים. תינוק חווה שלבי צמיחה שונים, כשקירבה פיזית היא אחד הצרכים הבסיסיים ביותר עבורו. לכן, פיתוח הרגל של נשיאת התינוק במנשא – ממלא תפקיד חיוני מאוד בחודשים הראשונים לחייו. קירבה זו מושגת כאשר אתם נושאים את התינוק, ומקדמת אינטראקציות בין אברי החישה והתנועה, דבר המסייע ביצירת גירויים חיוניים בסביבתו הקרובה.

מנקודת המבט החושית, כשאתם נושאים את התינוק שלכם, זה מענג אותו ונותן לו הרגשה נעימה מאוד שלאורך זמן מיתרגמת לרווחה ולביטחון. מומחים רבים מדברים על התחושה הראשונית הזו כמי שמהווה את השלב הבסיסי ביצירת הערכה עצמית. זהו כוח פנימי חשוב אשר נותן  לתינוק את הביטחון העצמי הראשוני שלו. בצד המוטורי, התנועות של המבוגר, מקצבי גופו ותנודותיו, מאפשרים לתינוק לחוש ולמשש באמצעות גופו. בשל כך, נשיאת תינוק במנשא היא שילוב המאפשר להורה ולתינוק לחלוק רגעים מיוחדים ואינטימיים ביחד.

היתרונות בנשיאה, כפי שהזכרנו למעלה, מהווים את הבסיס למיומנויות מוטוריות שבהם ישתמש התינוק בהדרגה בעתיד, קודם כל כדי להחזיק את ראשו בכוחו עצמו, ולאחר מכן לזחול, לשבת, לנסות לתפוס חפצים, ללכת על ארבע ולעמוד.

תינוק נישא הוא תינוק אהוב ומחובק

רגעים של אינטימיות תורמים להתפתחות קשר חם ועוטף בין ההורה לתינוק. כשאתם נושאים את התינוק שלכם, אתם נמצאים איתו באינטראקציה אמיתית ושותפים פעילים לרגע שבו נוצר החיבור ההדדי, שבו המחשבה והגוף חד הם. הורים שנושאים את התינוק שלהם יותר בטוחים במערכת היחסים שלהם איתו. ההורה מריח את התינוק, מנשק אותו, מלטף אותו ומדבר אליו בשקט, בעוד התינוק חש בתשומת הלב המיוחדת הזו, מרגיש מעודד ממחוות פשוטות ומפתח ביטחון עצמי רב.
באופן אינסטינקטיבי התינוק לומד מחוות הנדרשות לטיפול בו, והגילוי ההדדי הזה מתקיים בשלווה מוחלטת כשהתינוק חש שלווה ויונק את החוויה החמה כמו חלב טוב. כתוצאה מכך, כל אחד מכם מוצא את הקצב שלו ברגעים המיוחדים האלה שיש להם יתרונות נפלאים.

אני מקווה שכל אחד ואחד מכם ייהנה מלשאת את התינוק שלו.

* הכותבת היא פסיכולוגית, פסיכואנליטיקאית, מומחית להתפתחות התינוק והקשר בין ההורה לתינוק, מייסדת ומנהלת המחלקה למניעה וההגנה על בריאות נפש במרכז דה לה סנטה.

יש דברים שקורים רק כשנרשמים!
בואו להיות הראשונים לגלות את המהדורות המיוחדות, ההשקות הכי חמות והטיפים השווים ביותר
צרפו אותי